۷ ویژگی برای انتخاب سیستم اسکادای مبتنی بر وب

بخش بالادستی صنعت نفت و گاز بطور چشمگیری به اتوماسیون صنعتی متکی شده است. اتوماسیون صنعتی بطور چشمگیری بهره وری در استخراج و تولید نفت را افزایش داده است. اما اگر داده های مربوط به استخراج و تولید بطور آنلاین در اختیار کارشناسان و مسئولین این بخش قرار نگیرد می تواند این افزایش بهره وری را به خطر بیاندازد. نظارت و کنترل تجهیزات استخراج و انتقال نفت بصورت آنلاین و از راه دور می تواند موجب کاهش هزینه های عملیاتی و بهینه سازی روند کار گردد.

۱- اتصال به تمامی تجهیزات

با توجه به تجهیزات استفاده شده در یک فرآیند استخراج و تولید نفت، که قطعا برندهای مختلفی می باشند. سیستم اسکادا بایستی این انعطاف پذیری را داشته باشد تا از طریق پروتکل های مختلف و بسترهای گوناگون ارتباطی با تجهیزاتی همچون PLC, Drive, HMI, Sensor, Valve ارتباط برقرار کرده و هزینه بالای اولیه ای را به پروژه تحمیل نکند.

۲- گزارشات

یکی از ویژگی های مهم یک سیستم اسکادا ارائه گزارشات دقیق با جزئیات کامل با خروجی های مختلف است. موضوعی که در آنالیز گزارشات بسیار مهم می باشد این است که سرور اسکادا تحت هر شرایطی نبایست ارتباط خود را با تجهیزات حتی برای چندثانیه از دست بدهد تا در موقع لزوم و پیش آمد هرگونه خطا یا اشکال در سیستم تولید، همچون جعبه سیاه هواپیما تمامی اطلاعات را بدون کم و کاست در اختیار کارشناسان قرار دهد. گزارشات کامل می توانند در تصمیم گیری های مهم برای بهبود فرآیندها تاثیر به سزایی داشته باشند.

۳- تشخیص آنلاین آلارم ها و پیغام های هشدار

یک سیستم اسکادای مبتنی بر وب می تواند در صورت بروز خطا در سیستم سریعا به تعمیرکاران مربوطه اطلاع رسانی کرده تا ایشان با حضور به موقع از وقوع اتفاقات خطرناک و افزایش هزینه و خسارت جلوگیری نمایند و یا اینکه با اعلام هشدار در مورد ایرادهایی که در مرور زمان می توانند خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورند می تواند به تعمیرات به موقع کمک شایانی نماید.

۴- جمع آوری اطلاعات آنلاین

یک سیستم مبتنی بر وب این اجازه را می دهد تا تمامی اطلاعات از سایت های مختلف استخراج نفت بدون حضور کارشناسان و از راه دور جمع آوری گردد و مقایسه این اطلاعات بصورت آنلاین با یکدیگر می تواند به گرفتن تصمیم های صحیح تر کمک کند.

۵- دسترسی آسان به داده

هنگامی که از یک سیستم اسکادای مبتنی بر وب استفاده می کنیم این امکان وجود دارد تا در هر ساعت از شبانه روز و هر موقعیت مکانی، افراد و کاربران مجاز، با استفاده از تلفن همراه یا تبلت به اطلاعات دسترسی داشته باشند. فرقی نمی کند در اتوبوس باشید یا در محل کار و یا در منزل.. در هرجایی که به اینترنت دسترسی داشته باشید می توانید اطلاعات را ببینید و از آلارم ها و هشدارها مطلع شوید.

۶- ادغام با دیگر نرم افزارها و سیستم های اتوماسیون اداری

با توجه به اینکه سیستم های اسکادای مبتنی بر وب از بانک اطلاعاتی استاندارد استفاده می کنند، می توان از این بانک های اطلاعاتی برای استفاده در دیگر نرم افزارها و سیستم ها استفاده کرد.

۷- در کنار تمام مزایایی که گفته شد، این موضوع بسیار مهم است که شرکت ارائه دهنده سیستم اسکادا این سیستم را بصورت سفارشی و متناسب با آن کاربرد خاص طراحی نماید تا هزینه های تعمیر و نگهداری را تا پائین ترین حد کاهش دهد.

در سیستم های تولید نفت و گاز با توجه به خطرات زیاد و گستردگی سایت های تولید توجه به انتخاب یک سیستم اسکادای جامع می تواند به افزایش بهره وری و افزایش سود کمک شایانی کند.

MySCADA  به عنوان یک شرکت حرفه ای در حوزه سیستم های اسکادا که تمامی تمرکز خود را به تولید محصولات با کیفیت در این حوزه گذاشته است قطعاً یک انتخاب صحیح برای صنعت نفت و گاز می باشد.