استفاده از سیستم های مانیتورینگ صنعتی و نظارت بر داده های خطوط تولید , برای اولین بار در شرکت خودرو سازی تویوتا مورد استفاده قرار گرفت . عملکرد این سیستم بدین ترتیب بود که با نصب تابلو های نمایشگر در بالای خطوط تولید , در صورت بروز اشکال و از کار افتادن خط تولید , خطاها و شماره خط معیوب در این تابلو ها به نمایش در می آمدند و مهندسین و افراد مسئول وظیفه داشتند تا هر چه سریعتر به برطرف کردن آن ایراد اقدام نمایند. این سیستم آندون نامیده می شد و به دلیل افغزایش چشمگیر بهره وری در کارخانه تویوتا , استفاده از آندون به یک فرهنگ در بسیاری از کارخانه های تولید خودرو در سراسر دنیا تبدیل گردید. ما در این مقاله سعی داریم به چرایی استفاده از سیستم آندون در خطوط تولید پاسخ دهیم.

فرهنگ موفقیت را بنا کنید
فرهنگ رسیدن به موفقیت به عوامل متعددی بستگی دارد مانند : اهدافی که از پیش هوشمندانه تعریف شده اند ، دانشی که برای پشتیبانی از آن اهداف باید به دست آورد و آنها را به صورت مداوم تقویت کرد ، استفادهاز ابزاری که سبب افزایش بهره وری گردد و همچنین وجود قابلیتی که درآن ، سیستم یک گزارش بی درنگ ( time real) برای امکانات کارخانه تهیه کند و این دید را به شما بدهد که نه تنها خط تولید در چه مرحله ایی از اجرا به سر می برد بلکه چه طور عملکرد خط تولید را در آینده می تواند تحت تاثیر قرار می دهد .

برنامه هایتان را بر اساس اهداف اشکار و قطعی تعریف کنید
اهداف شما نشان دهنده این است که شما در درجه اول از سیستم چه میخواهید ، فهرست زمانی, نشان میدهد که شما طبق برنامه چه زمانی باید به آن اهداف باید برسید و ترکیب این دو با هم نمای کلی برنامه شما را نشان میدهد .البته با داشتن سیستمی جامع میتوانید نحوه عملکرد خود در برابر این برنامه را به صورت لحظه ایی در هریک از خطوط تولید و یا ایستگاه ها و یا دستگاه های هوشمند کارخانه مشاهد میکنید .

دانش – کار در مدیریت روند
دستور کار را میتوان از راه های مختلفی مانند سیستم EPR دریافت کرد . ردیابی محصول در خط تولید این قابلیت را میدهد تا هر کدام از محصولات را سوای از اینکه در ایستگاه اسمبلی هستند یا نه ، مشاهده و حالت کیفی آنها را مانیتور کرد و تاریخچه تولید محصول مورد نظر را نیز چاپ و ذخیره کرد .

دانش – زمان شما واقعا صرف چه می شود ؟
تخصیص دادن و انتقال اطلاعات هر لحظه از زمان تولید ایستگاه ها به سیستم اسکادا باعث میشود تا اطلاعات بسیار مفید و کارآمدی از نحوه عملکرد خطوط تولید در اختیار داشته باشید . این سیستم باعث میشود تا سریعا مشکلات را رفع کرده ، بهره وری تصمیمات مدیریتی تان را ارزیابی کرده و نمودار های عملکردی طولانی مدت را پررنگ تر کنید .

معیار های قابل پیگیری
سیستم اسکادا تمامی حالت و تغییرات خط اسمبلی و تولید را تحلیل و بررسی می کند و نمایی در لحظه از عملکرد
نقاط کلیدی و مهم سیستم نمایش میدهد ، که به طبع نشان دهنده عملکرد کلی خط تولید است .این سیستم تمامی انحرافات و خطاهایی که مسیر تولید را دچار خطا میکند شناسایی کرده ، و ابزاری را ارائه میدهد که در آن تمامی عواقب خطاهای رخ داده را به اپراتور انتقال داده میشود .

قابلیت دید محصولات
خیلی کم پیش می آید که عملکرد یک خط تولید را با تعداد محصولاتی که در گذرگاه آخر تولید میگذرد اندازه گیری کنند ، چرا که این تنها یک بخش از داستان بهره وری را توضیح میدهد . سیستم های اسکادا عملکرد سیستم را در تمامی ایستگاه های خط تولید بررسی و مانیتور میکند ، همچنین اطالعات موقعیت مکانی هرمحصول در طول خط تولید ، حالت کیفی محصولات و همچنین تخمین میانگین مقدار تولید تا آخر یک شیفت در روز را نیز در اختیار اپراتور قرار میدهد .

تمرکز پروسه تولید هر محصول
.
مشکل آنجاست که در اکثر سیستم های مدیریت ، تولید کمبود سیستمی که دیتا های با رزولوشن مناسب جهت تهیه محاسبات کار آمد احساس می شود . در رابطه با این موضوع امروزه سیستم اسکادا راه حل نهایی در رابطه با ارتباطات تولید و تهیه گزارش و سیستم رد یابی محسوب می شود . سیستم اسکادا بر روی تاچ اسکرین تمامی ایستگاه ها و برای تمام اپراتور ها به عنوان واسط کاربری قرار دارد .

فهرست خود را تعریف کنید : پیکربندی آسان برابر است با انعطاف پذیری
اندازه گیری و کنترل تولید با تعریف کردن فهرست روزانه تعریف میشود . قابلیت “تعریف فهرست” در سیستم اسکادا ، یک ابزار بصری با طراحی گرافیکال به شما ارائه میدهد تا بتوانید به کمک آن عوامل مختلفی را تعریف کنید به طور مثال ، در هر زمان از شیفت کاری ، چه کارها و وظایفی باید انجام شود ؟  چه زمانی برای استراحت است ؟ و یا در چه زمانی رنج تولید را تغییر میدهید ؟ . سیستم اسکادا دقیقا همان نرم افزریست که با قابلیت های ذکر شده در باال بسیاری از نیاز های شما را برطرف و پروسه مدیریت آسان تر و کوتاه ترمیشود .

آیا میدانید که واقعا چه طور در حال اجرا اهداف هستید ؟

با یک سیستم اسکادا قوی اهدافتان را برطبق فهرست و برنامه روزانه مورد نظرتان تعریف کنید . تنها با استفاده از چند کلیک بر روی صفحه هوشمند نرم افزار تمام نیاز های شما رفع خواهد شد و میتوانید تغییرات یک خط یا ایستگاه را به سرعت انجام داده و تمامی پارامتر های مربوطه نیز به صورت خودکار در کل سیستم آپدیت خواهند شد .

رد یابی پیشرفته محصول باعث پیشبرد بسیاری از اهداف می شود

سیستم اسکادا این اجازه را به شما میدهد تا ابتدا محصول را تولید ، سپس یک مسیر برای آن تعریف کنید و در آخر سفارش کار برای ساخت آن محصول تولید کنید . میتوان متوجه شد که هر محصول چه مدت در هرکدام از ایستگاه ها بوده است ، کدام اپراتور بر روی آن کار کرده است ، اینکه آیا پروسه تولید باالتر از رنج سیکل معمول کاری انجام شده است یا نه و یا اینکه آیا قسمتی به اصالح و یا کمک نیاز دارد یا نه .

شرح رخداد ها و اتفاقات را از انسان و یا ماشین تهیه کنید
سیستم اسکادا تماما در مورد ارتباطات است . ارتباطات مدرن تنها نباید به این بستگی داشته باشد که یک اپراتور کلیدی را در جایی فشار داده است . منطق کاری که توسط سیستم شما اجرا می شود میتواند به صورت خودکار در نظر بگیرد که در چه زمانی چه اتفاق و روندی را اجرا کند و یا ورودی خروجی خاصی را از ابزار اطراف داشته باشد .

شما میتوانید از مرورگر وب خود برای تعیین اینکه سیستم شما چگونه کار کند ، استفاده کنید . میتوانید برای توزیع هشدار ها و آلارم ها از ایمیل ، پیامک ، پیام صوتی و یا تصویری استفاده کنید و یا حتی به صورت زنده با ماشین های اطراف صحبت کنید .این سیستم میتواند هشدار ها را با توجه به فهرست زمان بندی و یا اینکه چه کسی در فهرست انجام وظیفه قرار دارد بر روی صفحه نمایش دهد .

تحلیل تولید برابر است با بینش ساخت
مدیریت داده تنها به انتقال آنها به دیتا بیس مرتبط نیست ، مدیریت داده یعنی دیتا ها طوری جمع آوری و ذخیره شوند که بتوان با استفاده از آنها و انجام بررسی ها به بهبود بهره وری کمک کرد و یا در تصمیم گیری ها از آن استفاده کرد .

بخش گزارش ساز سیستم های اسکادا با استفاده از آخرین تکنولوژی آنالیز مکعبی ساخته شده است و انعطاف پذیری زیادی را در سیستم به کاربر ، برای مشاهده اطالعات تولید ، ارائه میدهد .

Advanced Manufacturing

راه حل های به مراتب بیشتری برای مدیریت عملکرد تولید در یک کارخانه ، در مقایسه با پروسه تولید محصولات وجود دارد . امروزه همه میدانند که سخت افزار و نرم افزار تنها بخشی از ابزار های مورد نیاز در تولید است و این آدم ها هستند که تکنولوژی و اجرای آن را اداره و راه اندازی میکنند . با اجرای نرم افزار اسکادا میتوان با آگاهی کامل اطمینان داشت که متخصصان آماده به خدمت ما همواره آماده پاسخ گویی به سواالت شما ، برای دستیابی شما به اهداف تولیدی تان هستند
موفقیت در تولید به دو عامل بستگی دارد
۱ : سیستم اجرای تولید قوی ( MES : System Execution Manufacturing (و
۲ : پیمانکار یا شریکی که بتواند تمامی نیاز های شما در تولید و مدیریت را در غالب یک پکیج کامل به شما ارائه
دهد .
چه کسی به نیاز های شما در تولید توجه میکند ؟
تجربه مدیریت اجرا ی ساخت و تولید سیستم اسکادا همواره چز پیشتازان تکنولوژی در رابطه با تکامل سیستم MES یا ) سیستم اجرای تولید ( بودهاست . هنگامی که سابقه تجارب را در هر زمینه ایی بررسی میکنید ، باید در نظر داشته باشید که چه مدت در این حوزه فعالیت داشته ایید و همچنین چه مدت به عنوان پیشتاز در این حوزه فعال بوده اید .
مردم افراد یکی از عوامل مهم و کلیدی در سیستم های اسکادا هستند ، هنگامی که در حال ارزیابی پتانسیل در پیشتازان سیستم های MES هستید ، آن دسته از افرادی که در حال مشاهده فعالیتهای شما هستند را نیز باید در نظر بگیرید .در مجموعه ما ، شما با نگاهی عمیق تر و گذر از الیه فروش به گروهی با توانایی های باال و مشتاق خواهید رسید ، که معماری ، پیکر بندی و اجرای نیاز های شما را با دقت هرچه تمام تر انجام میدهند .ما به تحویل به موقع و نیز ارتباطی باز با تمامی پروژه ها و بحث های پشتیبانی آنها اعتقاد داریم . با هم پروژه را تعریف کرده با هم اجرا و با هم مراحل مختلف پروژه را تجربه میکنیم .

سرویس دهی وسیع
ما با اهمیت این موضوع که پشتیبانی مدام از عملکرد های چندگانه سیستم هایمان ، در صنایعی که حتی لحظه
ایی نمیتوانند خط تولید خود را متوقف کنند ، آشنایی کامل داریم .در سیستم اسکادا، تیم فنی ما تمامی نیاز
های شما در صنعت تولید را که خیلی به آن اهمیت داده نشده ، در نظر گرفته خواهد گرفت . و بی وقفه در حال
پشتیبانی شما ، حتی در تعطیالت رسمی و غیر رسمی خواهیم بود .
– بله شما در ۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته پشتیبانی خواهید شد.
– بله شما با همان مسئول فنی که سیستم شما را طراحی کرده است ، صحبت خواهید کرد.
– بله شما در عرض ۱۰ دقیقه با مرکز پشتیبانی ارتباط برقرار خواهید کرد .
– بله ما به تمامی اطالعات موجود سیستم شما برای رساندن پشتیبانی موثر دسترسی خواهیم داشت.

چرا اسکادا ؟
با داشتن یک سیستم اسکادا تمامی نیاز هایی که یک تولید کننده برای ارتقا و بهبود بهره وری خط تولید و
اسمبلی خود نیاز دارد ، در یک پکیج کامل در نظر گرفته شده است .
با وجود سیستم اسکادا دیگر نیازی به مشاوره مضاعف برای رسیدن به مشخصات سیستم مورد و یا به برنامه
نویسی جداگانه PLC و نیز به ماژول اضافه ایی جهت بیشتر کردن قابلیت های سیستم ، نیست.
در نتیجه هم در زمان و هم در هزینه ها صرفه جویی بسیاری صورت خواهد گرفت .
در این سیستم ، با باز کردن یک مرورگر بر روی کامپیوتر ، یا لپ تاپ و یا گوشی میتوان به پرتال نرم افزار
دسترسی داشت و تمامی جوانب تولید و تغییرات مورد نظر مدیران را در لحظه انجام داد .

 

کنترل و مانیتورینگ تولید
به دلیل اینکه شاهراه صنعت تولید ، داشتن تولید هر چه بیشتر و باکیفیت تر است ، همواره فشار زیادی برای
واحد های تولید برای رسیدن به این اهداف بوده است . هنگامی که مشکلی در خط تولید به هر دلیلی به وجود
بیاید سیستم مانیتورینگ اسکادا تمامی اطالعات حیاتی را برای از هر محصولی جمع آوری کرده و این امکان را
به سرپرست و یا اپراتور می دهد ، تا به بررسی اینکه مشکل از کجا به وجود آمده ، چه کسی یا کدام قطعه باعث
به وجود آمدن آن مشکل شده و چه طور میتوان آن مشکل را حل کرد ، بپردازد .
با سیستم کنترل و مانیتورینگ اسکادا شما قادر به تولید محصولی با کیفیت باال و با سرعت باال خواهید بود
.سیستم اجرای تولید اسکادا یک ابزار ضروری برای تولید کننده ها در هر سایز و اندازه ایی می باشد ، تا بتوانند
عملکرد های تولیدی خود را ارتقا بخشند . این سیستم میتواند تمامی خط اسمبلی و تولید را مانیتور و کنترل
کند و پروسه کنترل و مانیتور ٍ از زمانی که اپراتور وارد سیستم میشود آغاز می شود .

دانستن این نکته که ، اپراتور ها در ابتدای شروع کار با سیستم در خط تولید ، از طریق مطالعه و مشاهده فایل
های آموزشی تصویری ، ویدیو ،فایل ورد و یا صدای ضبط شده که در نرم افزار تعبیه شده است ، آموزش های
الزم را میبینند و بخش بزرگی از بار آموزش پرسنل ، که بر روی دوش مسئوالن خط تولید هست را ، کاهش
میدهد . همچنین قابلیت همه جانبه بودن گزارش های نرم افزار ، باعث می شود که سرپرست و یا اپراتور بتوانند
کنترل تمامی بخش ها را در دست داشته باشند و همچنین به لیست وظایف هر بخش و اپراور نیز دسترسی داشته
باشند.
سیستم اسکادا با متصل کردن اطالعات اپراتور خط تولید ، به اپراتور شیف بعدی ، کمک بسیار فراوانی به سیستم
اجرای خط تولید میکند . هنگامی که کارکنان بخش در ایستگاه خدمت قرار دارند ، میتوانند تمامی مواد مورد
نیاز و یا خدمات مورد نیازشان را از طریق سیستم اسکادا درخواست بدهند .
همچنین این سیستم آالرم ها را از طریق صفحه ال سی دی ، ایمیل و یا پیامک به سرپرست و یا اپراتور ارسال
میکند .
خروجی نهایی سیستم مانیتورینگ و کنترل اسکادا به خط تولیدی با ارتباطاتی بسیار موثرتر میانجامد که در
نهایت به باالترین میزان تولید و خروجی ختم خواهد شد .

در بخش های بعد خواهیم دید که سیستم ” رد یابی ” به شناسایی بهتر قطعات و اینکه هر قطعه در کجا خط
تولید هست می انجامد . با دریافت اطالعات در رابطه با اینکه قطعه ایی که گم شده ، آخرین بار از کدام گذرگاه
عبور کرده است ، میتوان به این پی برد که خطایی که در خط تولید به وجود آمده از کدام قسمت نشات میگیرد
، در نتیجه این موهم ، بهره وری و خروجی سایت تولید بسیار بهبود یافته و سرعت تولید نیز افزایش می یابد .

 

تولید ، بدون استفاده از کاغذ Paperless Manufacturing
یکی از مشخصه های پیشرو در “سیستم اجرای تولید” در اسکادا به تولیداتی برمیگردد که در آن کاغذی استفاده
نمیشود ، همین امر باعث افزایش ارزش تولید کاهش هزینه ها و نیز کیفیت بهتر سیستم می شود . سیستم تولید
بدون کاغذ اسکادا ، همواره با داشتن استاندارد های روز در بخش تولید ، توسط بازرسان این بخش همسان سازی
و بررسی شده اند و به بهترین سطح کیفی خود رسیده است .
تکنولوژی اطالعات
با ارتباط اترنت اعمال تغییرات بر روی سیستم سریع و آسان خواهد بود . در نتیجه برای انجام هر تغییری ارتباط
اترنت و تاچ اسکرین خود را به ایستگاه مربوطه برده و به آسانی تغییرات و کنترل های مورد نیاز را انجام دهید .
سیستم اسکادا روی یک بستر استاندارد ماکروسافتی صنعتی اجرا می شود که از یک سرور دیتا بیس SQL و
سیستم عملگر سرور در ویندوز استفاده میکند .
منابع انسانی
شما میتوانید شرح وظایف و عملکرد تمامی نیروهای کار بخش های مختلف در سایت تولید را از اپراتور تا
سوپروایزر) سرپرست( کنترل کنید .

مدیریت کارخانه
کارخانه خود را در باالترین سطح کیفی اجرایی با نصب نمایشگر های مختلف که در جای جای کارخانه که امکان
کنترل تمامی بخش ها را به شما میدهند ، نگه دارید . همچنین با تهیه گزارش های تولید و یکپارچگی سیستم
اجرای ساخت و بررسی دقیق دوره ایی آنها ، میتوان با کیفیت باالتری به این مهم دست یافت .

مهندسی
پروسه ساخت و تولید خود را با عملگر ساده Drop And Drag در مرورگر اینترنتی طراحی کنید . این قابلیت ،
امکان گسترش سخت افزاری و نیاز به تعریف هر نوع آالرم و گزارش خطر ، در هر کدام از ایستگاه ها و خطوط
تولید را میدهد .
با قابلیت تهیه گزارش های کامل و جامع از نقاط و حاالت مختلف یک کارخانه ، شما در آگاهی کامل نسبت به
آنچه در حال رخ دادن است قرار میگیرید . در این سیستم مواردی همچون گزارش تولید ، گزارش تولید حاوی
تاریخ تولید محصول و گزارش های کیفیتی محصوالت تماما در اختیار شما هستند و شما با تایپی ساده به تمامی
این اطالعات به صورت طبقه بندی شده دست خواهید یافت .

کیفیت
با سیستم اسکادا به طور گسترده ، مدیریت سیستم کیفی تولید آسان تر شده و داشتن باالترین سوددهی به همراه
تحویل الکترونیکی و تایید مدارک کیفیتی را تضمین کرد .

تولید
دانستن این نکته که ، اپراتور ها در ابتدای شروع کار با سیستم در خط تولید ، از طریق مطالعه و مشاهده فایل
های آموزشی تصویری ، ویدیو ،فایل ورد و یا صدای ضبط شده که در نرم افزار تعبیه شده است ، آموزش های
الزم را میبینند و بخش بزرگی از بار آموزش پرسنل ، که بر روی دوش مسئوالن خط تولید هست را ، کاهش
میدهد.

هنگامی که مشکلی در هر جای خط تولید رخ بدهد ، سیستم بدون کاغذ تولید اسکادا دیتاهای ضروری مورد نیاز
برای هر محصول را جمع آوری کرده و با بررسی آنها میتوان به این پی برد که خطا در کجا رخ داده است و چه
طور میتوان آن را رفع کرد .

خطوط مبنای تولید تهیه کنید
با برقرار کردن سیکل زمانی برای اهداف مختلف ، به همراه دقتی که تا رعایت استاندارد وظایف و کارهای مورد
نیاز برای تولید هر قطعه پیش میرود ، میتوان خطوط پایه تولید را طراحی و اجرا کرد .
در لحظه باید تاثیر و کیفیت کار هر کدام از اپراتور ها را اندازه گیری و بررسی کرد تا به بتوان اصالحات مورد نیاز
جهت ارتقا سیستم را اعمال کرد .
نیاز های ساخت و تولید کنترلی
در یک خط تولید که اطالعات پایه ایی تک تک محصوالت که شامل رسید ساخت در فرم عملکرد استاندارد سازی
شده است و نیز اطالعات مبنی بر بدون خطا بدون روند تولید محصول میشود ، باید حتما در نظر گرفته شود .
با سیستم اسکادا اتمام تمامی این وظایف مورد نیاز را با جزئیات داده های در لحظه از سایت کارخانه تایید کنید
.
هشدار های کیفیتی دریافت کنید
ساختار ها و ویدیو های آموزشی را در طبقات مختلف سایت کارخانه قرار دهید تا اپراتور ها بتوانند اسناد را
مشاهده کنند و رسید گذراندن دوره های آموزشی را قبل از کار کردن بر روی محصول دریافت کنید .
رسید الکترونیکی تایید بر این موضوع که اپراتور های هر بخش تمامی هشدار ها را دوره کرده اند و با تمامی آالرم
ها و هشدار های تولید ، ساختار کار و ویدیو ها ی آموزشی آشنایی کامل دارند را دریافت کنید .
به صورت الکترونیکی گواهی صالحیت ایستگاه را تولید کنید
و نیاز های خاص هرکدام از ایستگاه ها را تقویت کنید تا از اعمال تغییرات ناخواسته در روند تولید توسط اپراتور
ها جلوگیری کرده باشید .

همچنین با تعیین سطوح مختلف دسترسی به دستگاه و این که هر اپراتور و سرپرستی به کدام یک از بخش های
تولید دسترسی داشته باشد از هزینه های مسئولیت و بیمه تا حد قابل توجه ایی بکاهید .

 

مدیریت کارخانه Plant Management
سیستم “اجرای ساخت” اسکادا نقش زیادی در تغییرات بنیادین در شیوه قدیمی استفاده از سیستم های کنترل
و مانیتورینگ اتوماسیون داشته است .
این سیستم یک بستر کنترل و مانیتورینگ بدون کاغذ و در لحظه را که قابل دسترسی و مشاهده از جاهای
مختلف خط تولید توسط سوپروایزر هست را فراهم میکند . این سیستم اطالعات و داده ها را ضبط و پردازش
کرده و به افراد کلیدی اجازه بستن حلقه هایی که نیاز به بسته شدن دارند را برای مشکالت مدیریت کارخانه
میدهد و در نتیجه این مهم پیشرفت های چشمگیری رخ خواهد داد .
سیستم اسکادا ابزاری بسیار کارآمد برای مانیتور خطوط تولید در کنار داشتن تمرکز بر روی عملکرد اجرایی
کارخانه با بیشترین بهره وری میباشد .

اجرا و دنبال کردن عملگر های مهم و ضروری در کارخانه به شما این اجازه را میدهد تا از اینکه تمامی بخش
های کارخانه در حال انجام درست وظایف خود هستند ، اطمینان حاصل کنید . با در اختیار داشتن این اطالعات
مطمعن ، ثابت ، کاربردی و در لحظه ،سیستم این اطمینان را به شما میدهد که کارخانه با بیشترین بهره وری
در حال اجراست .
به دلیل اینکه ارتباطات موثر در یک سیستم اجرایی ، رمز موفقیت عملکرد آن سیستم می باشد . سیستم اسکادا
این قابلیت را به شما ارائه میدهد که از تمامی نقاط کارخانه اطالعات جزئی و در لحظه در قالب های مختلف
تصویری ، صوتی ، ورد و یا پیامک به صورت بی سیم دریافت کنید .این قابلیت باعث میشود تا ارتباطات موثر
همگانی در تیم بسیار ارتقا یابد .
سیستم مدیریت کارخانه و اجرای تولید اسکادا نه تنها به شما ابزاری را برای کنترل همه جانبه کارخانه ارائه
میدهد ، بلکه عملکرد فوق العاده و ساده بودن کار با سیستم نیز باعث ارتقا روز افزون هر کدام از بخش های
کارخانه خواهد شد .

Quality Control

هنگامی که سخن از کنترل کیفیت پیش می آید ، نقش مدیر کیفی در روند موفقیت کلی پروسه تولید بسیار
حیاتی و بحرانی می باشد . رساندن مفاهیم دقیق کارکردن با سیستم اسکادا به پرسنلی که باید با دستگاه به
عنوان اپراتور اصلی کار کنند ، یکی از عوامل اصلی و حیاتی در سیستم اجرای تولید (MES (در کارخانه ها می
باشد .
سیستم اسکادا پروسه تولید و ساخت را به صورت پیوسته در ۳۶۵ روز سال به هم متصل و پیوسته نگاه میدارد
. این امر باعث کاهش استرس و فشار مداوم بر خط تولید و کارکنان خواهد شد .
سیستم اسکادا در حال اداره و ضبط کردن تمامی اتفاقات پروسه خط تولید است ، در نتیجه همواره محصوالتی
که ۱۰۰ در ۱۰۰ قابل اعتماد هستند را در خروجی دریافت خواهید کرد . این امر باعث ارتقا پیوسته محصوالت
و نمرات بازرسی قوی تر و باالتر خواهد شد و فشار های همیشگی و سنتی بر روی کارخانه و کارکنان قبل از آمدن
بازرس ها را حذف خواهد کرد .
در آخر با داشتن گزارش ها و داده هایی که در لحظه جمع آوری می شوند و قابلیت اعمال بازرسی با جزئیات باال
برای پی بردن به وجود هرگونه خطا یا وقوع خطاهای خارج از پروسه ، سیستم اسکادا این اجازه را به کاربر میدهد
تا بتواند شرایط را در لحظه همسان سازی کند . که در نهایت این امر به داشتن باالترین بهره وری در تولید می
رسد.
در نتیجه سیستم اسکادا فرایند کنترل کیفیت را مرتب تر، ساده تر و در عین حال پیشرفته تر میکند .
کنترل کیفیت با صفحات هوشمند آغاز می شود
با باز کردن یک صفحه مرورگر ساده ، تولید کننده ها میتوانند خط تولید خود را در لحظه پیکربندی کنند .
مراحل اسمبلی و تولید را تعیین و از صفحات هوشمند برای کنترل کیفیت بهره ببرند .
هشدار های کیفی بر روی صفحه هوشمند اپراتور هر کدام از خطوط تولید ظاهر میشوند
هنگامی که پیکر بندی خط تولید انجام شد ، هشدار های کیفیتی به اپراتور هر کدام از خطوط در هر ایستگاهی
که هستند ارسال و سریعا بر روی صفحه هوشمند رو به رویشان ظاهر خواهد شد .

 

مقیاس پذیری Scalability

شرکت های کوچک تبدیل به شرکت های بزرگ شده و شرکت های بزرگ تبدیل به شرکت های چندگانه بین
المللی می شوند . سیستم های اسکادا MES ، بر روی سیستم های از مقیاس کوچک که میتواند تولید یک
قطعه الکترونیکی باشد تا حتی جایی که به استاندارد های جهانی برای مجموعه خود نیاز دارید قابل ارتقا و بهبود
خواهد بود .
راهکار های بی نظیر سلولی
آیا شما اپلیکیشنی دارید که همچنان بخواهید در سطح جهانی گسترش بدهید ؟ البته هزینه زیاد در مارکت های
کوچک همیشه یک فاکتور محرک و یا بازدارنده بوده است . سیستم اسکادا میتواند راه کار های بی نظیری برای
بهبود سیستم های موجود در مجموعه شما ارائه دهد ، تا سیستم های IT موجود را ارتقا داده و همچنین از هزینه
ها تا حد زیادی بکاهد .
راهکار کارخانه
عملکرد و تحویل به موقع محصوالت ، از فاکتور های تعیین کننده چگونگی عملکرد خط تولید کارخانه به حساب
می آید .
راه حل سازمانی
با گسترش امور اجرایی در سطوح مختلف یک کارخانه ، سیستم ” راه حل سطوح سازمانی ” به طور برجسته از
تلفیق دو مشخصه ی اجرا و نصب سرورها و محیط های با قابلیت دسترسی باال ، استفاده کرده است ، که به طور
خاص بر روی گسترش متمرکز اپلیکیشن ، مدیریت و گزارش نیازهایی متمرکز شده که باید مورد بررسی قرار
بگیرند .
وبسایت های ایمن ، سیستم امنیت کاربرهای خاص ) الیه های مختلف دسترسی به هر بخش از سیستم ( ، و
ارتباط با باقی اپلیکیشن های سازمانی دیگر ، از جمله عواملدیگر موفقیت محسوب می شوند .

 

کار استاندارد شده Standardized Work
کار استاندارد و طبقه بندی شده ،قلب معماری اسکادا محسوب می شود . طراحی هنرمندانه اپلیکیشن های با پایه
وب ما ، به شما اجازه میدهد تا بتوانید کارهای طبقه بنده شده را درون ابزار و دستگاه های خود به آسانی و دقت
بی سابقه ایی تعریف کرده و گسترش دهید .
قدم اول – طبقه بندی کار ها و وظایف
قدم های ابتدایی کار مانند بسته بندی ، بارکد زدن و اسکن ، اندازه گیری ها ، پرینت ، تست در حین انجام
وظیفه را از طریق یک واسط کاربری وابسطه به وب تعریف کنید .
قدم دوم – عملکرد های طبقه بندی شده
تمامی المان ها را به گام های مراحلی که باید انجام شوند متصل کنید ، گام های مراحل با توجه به محصوالتی
تعریف می شوند که قابلیت بهره برداری از گام های پروسه در برادر محصوالت دیگر را دارند .
با تغییر پارامتر های مراحل مختلف ، سیستم به صورت خودکار نیاز ها را برای تمامی محصوالتی که از آن پروسه
پیروی میکنند آپدیت میکند .
قدم سوم – مکان خط تولید
مراحل خط تولید را با تعریف پیکر بندی محصول به سیستم خط تولید ،با استفاده از عملگر Drop And Drag
طراحی و گسترش دهید .
طبقات مختلف کارخانه در صورتی که سیستم Restart نشود و یا خطای بحرانی رخ ندهد ، هرگز بیشتر از یک
واحد تولیدی از سیستم “یکسان سازی دیتا بیس” خارج نخواهند شد .

 

معماری نرم افزار Software Architecture

یکپارچگی نرم افزار و معماری سرور ها مهم ترین بخش سیستم های MES در اسکادا محسوب میشود . با
مطمعن بودن از اینکه سیستم شما ایمن ، استوار و مقیاس پذیر است میتوانید توانایی ارتقا و بهبود پروسه ساخت
و تولید خود را گارانتی کنید .
آیا راه حل سیستم اسکادا آنقدر انعطاف پذیر هست که بتوان سخت افزار را در خط تولید جا به جا
کرد ؟
سیستم های سنتی که دارای سخت افزار PLC میباشند ، که به چند ماژول ورودی خروجی متصل هستند و با
پروتکل های Bus و غیره به شبکه متصل می شوند تکنولوژی های استفاده شده در سالیان گذشته به حساب می
آیند .
کاربران قدیمی سیستم های اسکادا ، به دلیل استفاده از این سیستم های اسکادا که راه حل های نرم افزاری به
جای سخت افزاری ارائه می دهد ، به میزان قابل توجهی هزینه های خود را کاهش داده اند .
هنگامی که سیستم MES اسکادا بر روی خط تولید شما قرار گرفت ، به آسانی میتوان آن را برای اعمال تغییرات
و جمع آوری اطالعات به ایستگاه های مختلف منتقل کرد و این کار باعث ذخیره شدن هزینه ها و زمان و منابع
شما خواهد شد .

بزرگان نباید آهسته حرکت کنند
اجرای سیستم های دیتابیسی با بیش از ۵۰۰ مگابایت حافظه دیتا کار بسیار دشوار و بحرانی ایی می باشد .
همچنین داشتن بهترین سیستم دیتا بیس با سرعتی باال که به دستگاه های مختلف ، با توجه به نیاز مشتری
متصل شده است نیز ، کار بسیار دشواری است .
تولید گزارش های طوالنی در حالی که خط تولید در حال اجراست و همچنین اجرای امور تایید در مرحله بارگیری
بسیار حیاتی می باشد .
و به صورت همزمان مهندسانی هستند که در حال برنامه ریزی تولیدات جدید و تعریف مشخصاتشان هستند .
همزمان یک تکنسین کیفیت ، در حال توسعه هشدار های کیفی و اعمال آنها به تمامی بخش های سایت تولید
بدون حتی کوچکترین وقفه است .
انجام تمامی این مراحل نیاز به دانش ، تجربه و محصوالتی که متمرکز بر محیط تولید هستند ، نیاز دارد .
آیا پیکربندی سیستم از آخرین معماری مبتنی بر وب استفاده میکند ؟

تمامی راهکارهای ممکن در این سیستم بر روی یک مرورگر اینترنتی اجرا میشود ، نه بر روی یک نرم افزار که
شخصی سازی شده است و نیاز به گواهی نامه های مخصوص برای هر نرم افزار دارد .
دسترسی به سیستم برای پیکربندی جدید و یا اعمال تغییرات و گزارش گیری ، توسط هر کامپیوتر متصل به
شبکه میتواند صورت بگیرد .استفاده از سیستم و در عین حال بهره وری باال با تکنولوژی های مشترک مانند
اینترنت ، نشان از انعطاف باالی این سیستم ها و در عین حال امنیت باالی آنهاست .
آیا نیاز های سیستم توسط شما اجرا میشوند ؟
مشتریان ما ، کسانی هستند که نیاز های خط تولید شان را اجرا و مطابق با آن پیکر بندی سیستم اسکادا را انجام
می دهند .
ما از طریق همکاری با مشتریان و صاحبان تکنولوژی ، از آخرین تغییرات در این صنعت و نیاز های جدید آگاه
میشویم و آن ها را در ویرایش های جدید نرم افزار اعمال کنیم .
به دلیل تاریخچه متنوع و تجربیات ما در این زمینه ، و با آگاهی از مراحل پیشرفت خود در این حوزه ، ما می
توانیم دانش باالی خود را با دیگر تولید کننده ها به اشتراک بگذاریم ، تا در نهایت به بهترین راه حل ها در این
صنعت برسیم .
راهکار های سفارشی ، توسط کسانی که به پروسه تولید شما آشنا هستند ، طراحی و تولید میشوند
مشتریان با توجه به تجارب گسترده و پیشنهادات ما در راستای بررسی نیازهایشان به ما اعتماد کرده . ما در
محیط های مختلف صنعتی ایی کار میکنیم که همواره ما را با چالش های فراوانی رو به رو کرده است . همین
امر ما را پیشرو در بینش نسبت به این صنایع و اجرای پروژه در این حوزه کرده است و باعث می شود نگاهی
جامع و کامل به این حوزه داشته باشیم ، که در نهایت به داشتن محصولی بهتر و کامل تر و ذخیره زمان و هزینه
های اضافی می شود .

Engineering

سیستم MES اسکادا از یک بستر پیشرفته ، با اطالعات غنی و وب بنیاد استفاده میکند ، که از شبکه اترنت
برای حذف کردن مشکالت انتقال اطالعات در فواصل زیاد استفاده میکند ، که البته این مشکل در بین سیستم
های اتوماسیون صنعتی بسیار معمول است . این سیستم به دپارتمان مهندسی این اطمینان را میدهد که کار
های طبقه بندی شده طبق روال تعیین شده پیش می رود ، در نتیجه باعث پیشرفت و ارتقا مداوم خط تولید
خواهد شد . با دانستن این نقاط ضعفی مانند : زمان بر بودن بهبود بهره وری ، بار سنگینی که بر دوش خط تولید

برای ارتقا تولید و سرعت آن هست و همچنین پیچیده بودن پروسه اتوماسیون ، بهتر میتوان به قابلیت های این
سیستم و راه کار های موثر آن در جهت حذف این عوامل پی برد. سیستم اسکادا این اطمینان را میدهد که
وظایف تعیین شده طبق لیست زمان بندی در حال اجرا هستند ، در حالی که خطاهای ورودی خروجی های
ماژول PLC هم حذف شده است و این امر به صورت موثر تیم شما را به سمت استفاده از یک سیستم کامال بدون
کاغذ ببرد .
با سیستم MES اسکادا دپارتمان فنی از یک سیستم با طراحی گرافیکال و هنری بهره خواهد برد که در آن
میتوان کار های طبقه بندی شده را اجرا کرد . سیستم واسط وب بنیاد اسکادا به شما این اجازه را میدهد تا
بتوانید کوتاه ترین زمان پروسه تولید و ساخت را در جهت باالترین بهره وری و با توجه به نیازهایتان پیکربندی
کنید . با استفاده از سیستم اسکادا شما بیشترین بازدهی را از سرمایه گذاری خود تجربه خواهید کرد و مطمعن
خواهید بود که ابزار و خط تولید شما دقیقا طبق برنامه و پیکر بندی خاص شما در حال اجراست .

با قابلیت میدان دید و عملگرایی که سیستم اسکادا به شما ارائه میدهد شما گزارش ها و داده هایی را دریافت
میکنید که با بررسی آنها از بهره وری خط تولید آگاه شوید . اگر هر قسمت از سیستم نیاز به تغییر داشته باشد
به آسانی و با Drop And Drag در واسط وب بنیاد سیستم میتوانید پروسه را تغییر دهید و این تغییرات در
تمام سیستم توزیع شده و تمامی حرکات و حاالت سیستم ضبط و آپدیت میشوند .
هنگامی که تغییرات اعمال شدند شما میتوانید تغییرات و پیشرفت را مانیتور و اندازه گیری کنید . تمامی تغییرات
در پروسه کار و یا پیکربندی کلی در یک سیستم دیتا بیس ضبط و نگه داری می شوند تا بتوان تغییرات و پیشرفت
ها را در طول زمان نیز بررسی و آنالیز کرد .

Information Technology

تکنولوژی اطالعات
یک سیستم اجرای تولید ( MES ( میتواند به مقدار زیاد و قابل توجهی عملکرد یک کارخانه را بهبود بخشد .
بخش IT مسئول تمامی تجهیزات شبکه است ، که باید بسیار قابل اعتماد باشند , عملکردی به موقع داشته باشند

و تامین نگه داری سخت افزارشان آسان باشد و یک پیکربندی قابل اعتماد و ثابت داشته باشند . سیستم اسکادا
تمامی این نیاز ها و ضروریات را از طریق یک بستر استاندارد و سرور صنعتی تشکیل شده است ، که تمامی
اطالعات را ضبط و به دست پرسنل کلیدی آن بخش می رساند .
از آنجایی که نرم افزار اسکاده از طریق اترنت با دستگاه ها ارتباط برقرار میکند هر تغییری که باید انجام شود
بسیار ساده و سریع انجام می شود . و میتوان به سادگی صفحه لمسی و اتصال اترنت را به ایستگاه مورد نظر برد
و تغییرات مورد نظر را اعمال کرد .
سیستم اسکادا روی یک استاندارد صنعتی ماکروسافتی اجرا می شود ، که از یک سرور دیتا بیس SQL و سیستم
عملگر سرور در ویندوز استفاده میکند .
این امر باعث حذف نرم افزار ها و سخت افزار های خصوصی طراحی شده میشود که باعث ذخیره زمان و هزینه
بسیاری شده ، همچنین از تعداد کارگران خط تولید نیز کاسته خواهد شد .
سیستم اسکادا در واقع پیشرفته ترین و انعطاف پذیر ترین سیستم MES موجود در بازار محسوب می شود که
باعث استفاده حداقلی از IT نیز می شود .

 

تجزیه و تحلیل تولید Production Analytics
سیستم اسکادا در نهایت گزارش هایی صحیح و با ارزشی را برای ارتقا و بهبود تولید فراهم میکند .
اپلیکیشن “تحلیل تولید” اسکادا شامل تعداد زیادی پیش فرض گزارش تولید است که شما میتوانید آنها را طبق
نیاز خود تعریف کرده و این گزارش ها به همراه اپلیکیشن باال می آیند . همچنین میتوانیدهر کدام از این گزارش
ها را در لیست گزارش های مورد عالقه جهت مشاهده روزانه انتخاب قرار دهید .
همچنین این گزارش ها شامل دوره زمانی ناگریز و همچنین گزارش بهره وری کلی پروسه تولید نیز میباشند .
بهینه سازی تولید تنها با داشتن آنالیز دقیق از این داده که توسط سیستم MES تهیه می شود ، امکان پذیر است
.
داده های تولید میتوانند یا توسط اپلیکیشن تحلیل تولید در مرورگر وب اسکادا فراخوانی شوند یا با استفاده از
اپلیکیشن تحلیل تولید در اکسل فراخوانی شوند . هر دو این روش ها ، داده های دقیقا یکسانی را که به دیتا بیس
اپلیکیشن اسکادا فرستاده شده است را فراخوانی میکنند .تنها با استفاده از اپلیکیشن تحلیل تولید میتوان به
دانشی عمیق و موثر از عمق هوش تولیدی برای بهبود عملکرد تولید رسید .

پیش فرض گزارش ها در اپلیکیشن تولید تحلیلی
گزارش میانگین سیکل زمانی روزانه هر ایستگاه
گزارش میانگین سیکل زمانی تولید محصول در هر ایستگاه
گزاش میانگین سیکل زمانی روزانه هر اپراتور در هر ایستگاه
گزارش گذر روزانه هر ایستگاه
گزارش توقع کلی روزانه برای هر ایستگاه
گزارش توقع محصول
گزارش خالصه بست بندی
گزارش شماره سریال بسته بندی
گزارش روزانه شروع کار …..

تمامی ابزار های ضروری بهینه سازی تولید که یک تولید کننده برای بدون خطا کردن و بهبود پروسه خط تولید
و اسمبلی خود نیاز دارد ، در یک پکیج جامع قرار داده شده است .
با سیستم اسکادا دیگر نیاز به مشاوره های اضافی نیست ، نیاز به برنامه نویسی خصوصی ماژول PLC نیست ،
نیازی به اضافه کردن ماژول اضافه ایی به سیستم نیست و در نتیجه نیاز به نیروی کار مضاعف نیز در سیستم
وجود ندارد .
سیستم اسکادا یک راه حل مدیریتی برای عملکرد تولید می باشد ، و طوری طراحی شده است که کابری آن آسان
و منعطف است و قابلیت مقیاس پذیری دارد . در این سیستم به آسانی میتوان با باز کردن یک مرورگر وب و یا
لپ تاپ ، کامپیوتر ، تبلت و یا گوشی تمام جوانب مورد نظر را برای پروسه تولید طبق خواسته و نیاز مشتری
پیکربندی کرد .